• Regulamin rekrutacji 2020/21- wychowanie przedszkolne

        • Podstawa prawna : rozdział 6 ustawy  Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz.U.z 2019 , po.1148, ze zm.)

          1.Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola/oddziału przedszkolnego przeprowadza się  co roku na kolejny rok szkolny,  na wolne miejsca w przedszkolu/oddziale przedszkolnym.

          1.1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora Zespołu Szkół im.W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi, realizując zadania wyznaczone w art.157.2, art.158.1-7,art.161. 1 i 2 ustawy Prawo Oświatowe.

          2. Do przedszkola/oddziału przedszkolnego  przyjmowane są dzieci zamieszkałe na obszarze danej gminy.

          3.Dzieci 6 letnie realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, zamieszkałe na terenie danej gminy, mają zapewnione miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych z mocy prawa. Zgodnie z art. 31 ust. 6 ustawy Prawo Oświatowe, dzieci w wieku 3-5 lat mają  prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, a zapewnienie warunków do realizacji prawa jest zadaniem własnym gminy.

          4.Dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w dotychczasowym przedszkolu/oddziale przedszkolnym, zostają przyjęte na kolejny rok, na podstawie pisemnej deklaracji rodzica, potwierdzającej dalsze uczęszczanie dziecka do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego, złożonej w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

          5.Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica kandydata, a kolejność składania wniosków w  procesie rekrutacji nie ma znaczenia.

          5.1.Pisemne wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego są wydawane w sekretariacie Zespołu Szkół im. W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi w godzinach 7:45-15:45 lub na prośbę rodzica wysłaną drogą elektroniczną na adres zsmokrawies@wp.pl, mogą być odesłane na adres wskazanej  przez rodzica poczty elektronicznej .

          5.2. Wnioski będą wydawane i przyjmowane od  2 marca 2020r. do 27 marca 2020r.

          5.3.Wniosek może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych publicznych przedszkoli, a wnioskodawca we wniosku określa kolejność wybranych przedszkoli od najbardziej do najmniej preferowanych.

          6.W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek zamieszkania na terenie gminy Tłuszcz, niż liczba wolnych miejsc w przedszkolu/oddziale przedszkolnym , przeprowadza się pierwszy etap postępowania rekrutacyjnego, w którym są brane pod uwagę  kryteria tzw. ”kryteria ustawowe”, które mają jednakową wartość. Dla potrzeb rekrutacji uznaje się, że każde kryterium ustawowe ma wagę „1”.

          7.W przypadku uzyskania przez grupę kandydatów równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, przeprowadza się drugi etap postępowania rekrutacyjnego. Na drugim etapie brane są pod uwagę kryteria ustalone uchwałą Rady Miejskiej w Tłuszczu , którym przypisana jest określona liczba punktów.

          8.Spełnianie kryteriów należy potwierdzić dołączając do wniosku określone  dokumenty. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji  braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.

          9. Kandydaci zamieszkali poza obszarem danej gminy, mogą być przyjęci do publicznego przedszkola/oddziału przedszkolnego na terenie tej gminy, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego dana gmina nadal dysponuje wolnymi miejscami w tym przedszkolu/oddziale przedszkolnym. W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych poza obszarem gminy Tłuszcz, przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne wg ogólnych zasad opisanych w niniejszym regulaminie ( I i II etap rekrutacji).

          10.Zestawienie kryteriów i ich wartość punktową przedstawia tabela:

          L.p.

          Kryteria

           

          I etap rekrutacji- kryteria ustawowe

          1.

          Wielodzietność rodziny kandydata (wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 20b ustawy o systemie oświaty)

           

          2.

          Niepełnosprawność kandydata

           

          3.

          Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata

           

          4.

          Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata

           

          5.

          Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata

           

          6.

          Samotne wychowywanie kandydata 
          w rodzinie (s
          amotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 20b ustawy o systemie oświaty)

           

          7.

          Objęcie kandydata pieczą zastępczą

           

          II etap rekrutacji- kryteria

          Liczba punktów

          1.

          1) oboje rodzice/prawni opiekunowie pracują, prowadzą działalność gospodarczą, uczą się w trybie dziennym lub prowadzą gospodarstwo rolne, kryterium stosuje się również do rodzica/prawnego opiekuna samotnie wychowującego dziecko;

          10 punktów;

          2.

          rodzeństwo kandydata uczęszcza do tego samego przedszkola, szkoły podstawowej lub gimnazjum, w roku szkolnym, którego dotyczy rekrutacja

          8 punktów;

          3.

          czas pobytu dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin dziennie - (każda godzina ponad 5 godzin 1 punkt);

          max. 5 punktów

          4.

          jedno z rodziców kandydata pracuje, prowadzi działalność gospodarczą lub uczy się w trybie dziennym

          4 punkty

          11. Dokumenty, które rodzice/prawni opiekunowie dołączają do wniosku:  

          11.1.Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów ustawowych:

          -Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata.

          -Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

          -Prawomocny wyroku sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu dziecka wspólnie z jego rodzicem.

          -Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą 
          z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

          11.2.Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów rozpatrywanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego: oświadczenia rodziców o spełnianiu danego kryterium.

           12.Dokumenty składa się w oryginale, formie notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/prawnego opiekuna.

          13.Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. 

          14.Terminarz rekrutacji w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym               do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Tłuszcz, na rok szkolny 2019/2020:

           

          Lp.

           

          Rodzaj czynności

          Termin

          w postępowaniu rekrutacyjnym

          Termin

          w postępowaniu uzupełniającym

          1.

          Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym

            1 - 27 marca 2020 r. 

          4 – 7 maja         2020 r.

          2.

          Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy - Prawo oświatowe

          30 marca-3 kwietnia.

          12 maja 2020r.

          3.

          Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych               i kandydatów niezakwalifikowanych

          9 kwietnia 2020 r.

          19 maja 2020r.

          4.

          Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia

          14-20 kwietnia 2020 r.

          20-25maja 2020 r.

          5.

          Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych                           i kandydatów nieprzyjętych

          22 kwietnia 2020r.

          27 maja 2020 r.       

          15.Jeżeli liczba dzieci (zamieszkałych na terenie danej gminy) zgłoszonych podczas postępowania rekrutacyjnego, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego , przewyższy liczbę miejsc w tym przedszkolu /oddziale przedszkolnym , dyrektor informuje burmistrza o nieprzyjęciu dziecka, a burmistrz jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne przedszkole/oddział przedszkolny, które mogą przyjąć dziecko.

          16.O przyjęciu dziecka w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi, Przedszkole Samorządowe w Mokrej Wsi
      • (29)591-00-17
      • ul. Marii Konopnickiej 12, 05-240 Mokra Wieś 05-240 Mokra Wieś Poland
      • Sebastian Kępka e-mail: iod.tluszcz@edukompetencje.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych