• Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne Karolina Sobczak

Czwartek co drugi tydzień godz. 12:40- 13:25

Zajęcia indywidualne

Piątek co drugi tydzień godz. 12:00- 12:45

Terapia pedagogiczna jest oddziaływaniem poprzez środki pedagogiczne na przyczyny i przejawy trudności dzieci w uczeniu się. Celem tych oddziaływań jest wyeliminowanie niepowodzeń szkolnych a także ich negatywnych  konsekwencji. Terapia zawsze zmierza do pozytywnych zmian sferze poznawczej i emocjonalno- motywacyjnej oraz w strukturach wiedzy i umiejętności szkolnych dziecka.To proces podjęty w celu skorygowania niepełnowartościowych zachowań wynikających z zaburzeń rozwoju. To takie organizowanie aktywności, by poprzez zaspokajanie potrzeb, wyzwalanie zmian motywacyjnych, usprawnianie zaburzonych procesów poznawczych, korygowanie zachowań, kompensowanie braków w funkcjach przy jednoczesnym oparciu się na najmocniejszych stronach dziecka umożliwić mu dalszy pełny rozwój osobowości. Nadrzędny cel terapii pedagogicznej, jakim jest wszechstronny rozwój każdego dziecka, wymaga opracowania szczegółowego programu terapii, tj. stymulacji, usprawniania rozwoju funkcji psychomotorycznych, rekonstrukcji materiału programowego (wie­dzy i umiejętno­ści), a w konsekwencji eliminowania niepowodzeń szkolnych oraz ich emocjonalnych i społecz­nych skutków.

Istnieją trzy najistotniejsze cele terapii pedagogicznej. Usuwanie bezpośrednich przyczyn niepowodzeń szkolnych. Wyrównywanie braków w wiadomościach      i umiejętnościach. Przywrócenie prawidłowych postaw ucznia wobec nauki.

oprac. K.Sobczak