• Socjoterapeuci polecają

        • Pomysły na ćwiczenia i zabawy z zakresu zajęć socjoterapeutycznych

          Zabawa 1. „Powiedz coś miłego”

          Rodzic rzuca do dziecka kulą papieru i mówi mu coś miłego, następnie dziecko rzuca kulę dalej mówiąc coś miłego ... - zabawa toczy się aż do znudzenia :)

           

          Zabawa 2. „O kim mowa?”

          Jedna osoba wychodzi za drzwi pokoju, a pozostałe wybierają spośród siebie osobę, o której chcieliby mówić pozytywne rzeczy - po powrocie ochotnika, pozostali uczestnicy uzupełniają zdania „Ta osoba ...” koncentrując się na pozytywach wybranej osoby, a zadaniem ochotnika jest odgadnąć o kim mowa.

           

          Zabawa 3. „Dodaj swój ruch”

          Grupa siedzi w kręgu. Osoba zaczynająca wstaje, powtarza ruch i dodaje swój. Gra odbywa się bez słów. Jeśli ktoś się odezwie lub ominie ruch, odpada z gry. 

           

          Zabawa 4. „Snujemy baśń”

          Wszyscy leżą na materacach głową do środka koła. Jedna z osób zaczyna opowiadać jakieś zdarzenie, przygodę, kolejne osoby dopowiadają jej dalszy ciąg. Zabawa toczy się do momentu wyczerpania pomysłów na jej dalszy ciąg.

           

          Zabawa 5.  „Masaż pleców”

          Wszyscy siedzą w kręgu jeden za drugim i wykonują masaż barków. Potem odwracają się i to samo wykonują w drugą stronę. W tym ćwiczeniu można wykorzystać odpowiednio dobraną muzykę.

           

          Zabawa 6. „Prowadzę, zaufaj!”

          Osoby dobierają się w pary. Jedna z nich ma zakryte oczy, a druga daje słowne instrukcje, jak i gdzie ma się poruszać osoba z zasłoniętymi oczyma. „Przewodnik” nie może dotykać osoby prowadzonej. „Przewodnik” zmienia szybkość poruszania się. Można ustalić jakiś punkt startu i mety oraz ustawić na drodze przeszkody. Po pewnym czasie w parach następuje zamiana.

           

          Zabawa 7. „Nazwij sześć”

          Grupa siedzi w ciasnym kręgu, jedna osoba siedzi w środku. Osoby w kręgu podają sobie drobny przedmiot (np. klucz) do czasu, aż osoba siedząca z zamkniętymi oczami w środku nie powie STOP. Ten, kto w tym momencie trzyma klucz, musi spełnić polecenie osoby ze środka, a brzmi ono: Podaj sześć na przykład gatunków kwiatów, marek samochodów. Gdy osoba z kręgu wymienia nazwy, grupa przekazuje sobie klucz. Wszyscy starają się zrobić to tak szybko, aby ta osoba nie zdążyła podać sześciu nazw do czasu, gdy dotrze do niej klucz. Jeśli tak się stanie, osoba ta wchodzi do środka. Jeśli natomiast zdąży podać sześć nazw, a przedmiot jeszcze krąży – woła STOP i zadaje zadanie osobie, która teraz trzyma klucz.

           

          Zabawa 8. „Głośno-cicho”

          Osoba na ochotnika wychodzi z pokoju. W tym czasie jeden z uczestników chowa jakiś przedmiot. Ochotnik wraca i szuka ukrytego przedmiotu. W poszukiwaniu ukrytej rzeczy pomagają wszyscy uczestnicy, stukając odpowiednio dłońmi o podłogę: ciszej lub głośniej.

           

          Zabawa 9. „Co to jest?”

          Zabawa polega na rozpoznawaniu przedmiotów za pomocą dotyku bez kontroli wzroku. W zabawie kolejno biorą udział wszyscy członkowie grupy socjoterapeutycznej.

           

          Opracowały: Joanna Michalczyk i Małgorzata Kur

    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi, Przedszkole Samorządowe w Mokrej Wsi
      • (29)591-00-17
      • ul. Marii Konopnickiej 12, 05-240 Mokra Wieś 05-240 Mokra Wieś Poland
      • Sebastian Kępka e-mail: iod.tluszcz@edukompetencje.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych