• Święto Konstytucji 3 Maja

     • 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru. Przywódcy Sejmu Wielkiego przyjęli konstytucję, która wszystkich obywateli brała „pod opiekę prawa i rządu krajowego”. Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. 

      Dokument ten został podpisany 229 lat temu, jednak nadal jest źródłem wielu uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Kontytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. 

      W tym roku klasa 7SP wraz z chórem zaprosiła społeczność szkolną do obchodów tego święta. Starsi ucznowie przypomnieli młodszym koleżankom i kolegom, dlaczego uchwalenie tego dokumentu było tak istotne. Dzieci z przedszkola i zerówki rozpoczęły śpiewająco apel przygotowany z tego okazji. Jak zawsze szkolny chór swym występem uświetnił akademię. Jesteśmy dumni, że nasi wychowankowie angażują się w różnorodne inicjatywy, a na kolejnych zdjęciach z uroczystości widać, że przybywa chętnych do działania.

     • Dzień Ziemi 2024

     • 22 kwietnia to Dzień Ziemi i wie o tym z całą pewnością każdy nawet najmłodszy przedszkolak i uczeń ze szkoły w Mokrej Wsi. Dziś cała społeczność szkolna zaagnażowała się w działania proekologiczne. Najpierw wspólnie klasami sadziliśmy kwiaty, które można podziwiać przy drzwiach wejściowych naszej szkoły. Następnie uczniowie wzięli udział w akademii przygotowanej przez uczniów klas 0 - V SP. Nasi szkolni artyści przypomnieli wszystkimm, dlaczego należy dbać o środowisko naturalne. Przedstawienie uświetnił występ chóru. Starsi uczniowie na koniec zostali zapoznani z prezentacją na temat ekologii. Pewne jest to, że imieniny Ziemi obchodziliśmy hucznie i wszyscy mamy wspólne postanowienie. Być przyjacielem Ziemi - to najpiękniejszy prezent, który możemy zrobić naturze!

     • Zawody sportowe w piłkę nożną dziewcząt

     • 3 miejsce w Mistrzostwach rejonu w piłce nożnej dziewcząt klas IV-VI.

      W zawodach wzięły udział:Amelia Przeździecka Łucja Tyczyńska Gabriela Wilczyńska Kamila Woźniecka Lilianna Karyś Anna Świętochowska Natalia Powierża Lena Jeziorska Paulina Oleksiak  Tatiana Piotrowska Oliwia Rysiawy

     • "EASTER EGG HUNT"

     • Tuż przed Wielkanocą, w dniach 25-27 marca, uczniowie Zespołu Szkół w Mokrej Wsi wzięli udział w Ogólnopolskim Wydarzeniu Kulturowym "Easter Egg Hunt" w ramach lekcji języka angielskiego. Uczniowie wzięli udział w grze terenowej nawiązującej do angielskiej tradycji polowania na wielkanocne jajeczka. Zadania zostały umieszczone na pięciu stanowiskach, rozwiązanie ich umożliwiało odgadnięcie hasła całej zabawy i odebranie symbolicznej nagrody. 

     • XX GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY O ZŁOTE PIÓRO BURMISTRZA TŁUSZCZA

     • 20 lat minęło jak jeden dzień... Tak można dziś powiedzieć, wspominając poprzednie edycje Gminnego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Burmistrza Tłuszcza. Najwięcej anegdot dotyczących tego wydarzenia mogłaby przekazać pani Małgorzata Białek - nauczycielka języka polskiego i pomysłodawczyni tej inicjatywy. Cele, na które zwracano uwagę lata temu i które wynikały z roli placówek oświatowych, dotyczyły krzewienia pięknej i poprawnej polszczyzny, wzbudzania poczucia dumy z własnego pochodzenia oraz propagowania treści związanych z Ziemią Tłuszczańską. Dziś wiemy, że te 20 wspólnych lat przyczyniło się do integracji środowisk nauczycieli i uczniów ze współpracujących ze sobą szkół. Zwyczajem się stało, że wiosną poloniści i najlepsi uczniowie ze szkół w Gminie Tłuszcz spotykają się w Mokrej Wsi, aby sprawdzić umiejętności językowe.

      Realizacja tej inicjatywy nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność Burmistrza Tłuszcza, który jest fundatorem nagrody dla laureata. W tym roku, z racji jubileuszowej edycji, włodarz Gminy Tłuszcz Pan Paweł Marcin Bednarczyk ufundowal nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursu.

      4 kwietnia 2024r. odbyła się jubileuszowa XX edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Burmistrza Tłuszcza. Treść dyktanda tradycyjnie dotyczyła życia i twórczości Władysława Podkowińskiego - Patrona Zespołu Szkół w Mokrej Wsi. Rywalizacja była wyrównana. W pierwszej turze trzy osoby zakończyły zmagania z takim samym wynikiem. Ogłoszono więc dogrywkę, dzięki której udało się wyłonić laureatów.

      I miejsce zajęła Zuzanna Karyś z Zespołu Szkół im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi.

      II miejsce zajęła Weronika Dzieńska z Zespołu Szkół w Kozłach.

      III miejsce zajął Oliwier Biernacki z Zespołu Szkół w Kozłach.

      Wygranymi tak naprawdę są wszyscy uczestnicy konkursu. Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Sam udział w konkursie świadczy o wielkich umiejętnościach językowych młodzieży. 

      Franciszek Ksawery Dmochowski mówił: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą./ Nie znać języka swego – hańbą oczywistą./ Co mi po tym, że wiersze swoje pięknie kształcisz,/ Jeżeli łamiesz zgodę, jeźli język gwałcisz?/ Ma swe pisarz wolności, lecz niech na to pomni,/ Żeby ich, ile można, używał najskromniej./ Czytać dawne języki i obce rozumieć/ Dobrze jest, lecz ojczysty trzeba naprzód umieć./ Chociaż myślisz wysoko, łatwym piszesz piórem,/ Bez języka nie możesz być dobrym autorem”. 

      Jesteśmy tym bardziej dumni, że uczniowie z Gminy Tłuszcz tak chętnie biorą udział w naszym konkursie ortogarficznym i dbają o piękno języka polskiego.

      Gratulujemy laureatom i uczestnikom konkursu!

     • Konkurs "FESTIWAL PIOSENKI O ZDROWIU"

     • Zapraszamy uczniów klas I-V oraz VI-VIII do udziału w KONKURSIE "Festiwal piosenki o zdrowiu"

      Etap szkolny odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 11:00 w sali 013.

      Co musisz zrobić:

      1. Zbierz przyjaciół (maksymalnie 10 osób) i wspólnie napiszcie piosenkę o szeroko rozumianym zdrowiu (dokładny temat konkursu poniżej).

      2. Wybierzcie melodię, do której napiszecie tekst piosenki.

      3. Zgłoscie się do szkolnych eliminacji 5 kwietnia.

      ZAKRES TEMATYCZNY:

      1. Tematyka piosenek dotyczy szeroko rozumianego zdrowia, a w szczególności: zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, profilaktyki uzależnień, profilaktyki chorób, zdrowia psychicznego, higieny osobistej, bezpieczeństwa wypoczynku, Hasła Roku, ekologii.

      2. Treści zawarte w piosenkach powinny mieć pozytywne przesłanie i edukować, jak unikać zagrożeń poprzez podejmowanie zachowań sprzyjających zdrowiu.

      Liczymy na Waszą kreatywność i zaangażowanie 

      W razie pytań, zapraszam do kontaktu.

     • Warsztaty florystyczne

     • Przywołujemy wiosnę wszelkimi sposobami :) Tak bardzo na nią czekamy!  Dzisiaj z samego rana nasi uczniowie z klas I, V i VI wzięli udział w warsztatach florystycznych. Szafirki, żonkile, hiacynty, bratki i stokrotki królowały w stworzonych z fantazją kompozycjach. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o rośliny, które wybrały do swych stroików. Poznały wiosenne kwiaty, które sprawiły, że zrobiło się bardzo kolorowo. Dziękujemy pani Agnieszce Strzodzie za przeprowadzenie tak ciekawych warsztatów :)

     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2024

     • 21 marca 2024r. uczniowie naszej szkoły hucznie powitali wiosnę! Każda klasa rozpoczęła dzień zdrowym i pożywnym śniadaniem. Było smacznie i kolorowo. Talerze były pełne witamin i wartościowych składników. Dzieci przypomniały sobie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Ponadto zwrócono uwagę na tematykę zdrowego odżywiania. Nasi wychowankowie na pewno już wiedzą, że w każdym posiłku powinny znaleźć się cenne warzywa i owoce. Po wspólnym śniadaniu uczniowie przygotowywali w klasach plakaty o tematyce związanej z wiosną i zdrowym stylem życia. Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich słodką niespodziankę. Wszyscy uczestniczyli na koniec w różnych formach aktywności - zawodach sportowych, spacerze czy grach na świeżym powietrzu. Pewne jest to, że był aktywny dzień. Z przytupem powitaliśmy wiosnę!

      Tego dnia odbył się również

      TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ 

      Dziewczynki z kl.5 zostały najlepszymi 

      zawodniczkami wśród drużyn męskich i żeńskich w grupie 5-8.

      1 miejsce,

      2 miejsce  kl.7 zespół mieszany

      3 miejsce chłopcy kl.5

     • Konkurs "Bezpieczny Internet"

     • Konkurs "Bezpieczny Internet"

      Wyniki w kategorii kl.1-3

      1 miejsce Zofia Grabowska

      2 miejsce Wiktoria Wilczyńska

      3 miejsce Natalia Karyś

      Wyróżnienie Zuzanna Stańczak

      W kategorii 4-8

      1 miejsce Igor Hołowicz

      2 miejsce Szymon Perkowski

      3 miejsce Gabriela Wilczyńska

      Wyróżnienie Emilia Ryszawy

     • KONCERT ZESPOŁU LIMBOS

     • We wtorek 19 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie zespołu Limbos. Grupa ta prezentuje instrumentalne i wokalno - instrumentalne wersje wybranych utworów, pod cyklicznym hasłem "TEMATY MUZYCZNE, KTÓRYCH SŁUCHA ŚWIAT". Publiczność miała okazję przypomnieć sobie utwory klasyczne. Szczególnie podobał się dzieciom "Marsz Radeckiego", czyli utwór muzyczny skomponowany przez Johanna Straussa na uroczysty bankiet, wydany przez habsburski Dom Panujący w Wiedniu 31 sierpnia 1848. Nie zabrakło też współczesnych piosenek takich jak "Jeszcze Będzie Pieknie" czy "Herbata z Imbirem". Uczniowie dali się porwać melodiom i wspólnie z zespołem śpiewali znane im przeboje. Takim muzycznym akcentem zaczęliśmy przygotowania do powitania wiosny :)

     • KIERMASZ SZKOLNY

     • Wiosna i święta coraz bliżej. W naszej szkole robi się coraz bardziej kolorowo. Przygotowujemy się do kiermaszu, na którym będzie można zakupić książki, ozdoby wielkanocne oraz palmy przygotowane przez naszą szkolną florystkę :) Dobrze mieć w gronie takie zdolne osoby, które dzielą się swą pasją i zdolnościami z innymi ;)

     • Gminny Konkurs "English Counts"

     • Dnia 14 marca odbył się Gminny Konkurs "English Counts" w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu. Uczestnicy rozwiązywali zadania matematyczne a rozwiązania zapisywali w języku angielskim. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z ósmej klasy : Daria Rudnik i Zuzanna Karyś, obie przygotowywane przez panią Monikę Kalinowską i Agnieszkę Kadaj. Miło jest nam poinformować, że Zuzanna Karyś zdobyła drugie miejsce w konkursie.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi, Przedszkole Samorządowe w Mokrej Wsi
   • (29)591-00-17
   • ul. Marii Konopnickiej 12, 05-240 Mokra Wieś
    05-240 Mokra Wieś
    Poland
   • Sebastian Kępka
    e-mail: iod.tluszcz@edukompetencje.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych