Oddziały integracyjne
W Zespole Szkół w Mokrej Wsi powstaną od 1 września 2022r. oddziały integracyjne. Zapraszamy Rodziców zainteresowanych do umówienia spotkania:
tel. 29 591 00 17
W Zespole Szkół w Mokrej Wsi od 1 września 2022r. powstaną klasy integracyjne. Zapraszamy zainteresowanych rodziców do kontaktu ze szkołą pod numerem telefonu– 29 591 00 17.
Od 1 września 2022, odpowiadając na potrzeby lokalnego środowiska oraz chcąc zapewnić dzieciom z niepełnosprawnością, jak najlepsze warunki do rozwoju, z inicjatywy Burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka oraz Zastępcy Burmistrza Waldemara Banaszka, w Szkole Podstawowej w Mokrej Wsi zostaną utworzone oddziały integracyjne. Oddział integracyjny, czyli inaczej-klasa integracyjna jest organizowana, aby umożliwić uczniom niepełnosprawnym efektywną edukację w warunkach szkoły ogólnodostępnej.
Warunki w Zespole Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi pozwalają na utworzenie od 1 września 2022r. oddziałów integracyjnych. Placówka może pochwalić się przykładami wielu dobrych praktyk, zarówno w szkole, jak i w przedszkolu, gdyż od kilku lat realizuje z sukcesem idee edukacji włączającej. U jej założeń leży odejście od uznawania niepełnosprawności, jako problemu i podejmowanie szeregu działań, aby dziecko niepełnosprawne miało zapewnione warunki możliwie najbardziej dopasowane do jego potrzeb. W każdym roku szkolnym, w kilku oddziałach ogólnodostępnych, uczą się dzieci posiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczniowie niepełnosprawni mają zapewnioną opiekę specjalistów: pedagoga specjalnego, nauczyciela rewalidacji, logopedy, pedagoga, socjoterapeuty, terapeuty pedagogicznego, terapeuty SI. Kadra nauczycielska jest otwarta na dalszy rozwój i poszerzanie kwalifikacji, jeśli takie potrzeby będą stwierdzone.
Aktualnie rozpoczęły się działania informacyjne oraz proceduralne. W marcu 2022 r.rozpocznie się rekrutacja. W lutym, jeśli warunki epidemiczne na to pozwolą, odbędzie się dzień otwarty, podczas których będzie można obejrzeć szkołę oraz porozmawiać ze specjalistami.
Co powinniśmy wiedzieć o klasach integracyjnych?
Zasady tworzenia takich klas zawarte są w przepisach prawa oświatowego. Zgodnie z nimi, liczba uczniów w oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej nie może przekroczyć 20, w tym nie może być więcej niż pięciu uczniów niepełnosprawnych. Kształcenie i wychowanie w takiej klasie wspiera drugi nauczyciel, który współorganizuje kształcenie uczniów niepełnosprawnych. Doboru uczniów do oddziału integracyjnego dokonuje dyrektor za zgodą rodziców, uwzględniając indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci.
Kształcenie integracyjne zakłada wspólne przebywanie dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych, co sprzyja kształtowaniu kompetencji społecznych, przygotowuje do życia w zróżnicowanym społeczeństwie, w którym szanuje się prawa każdego człowieka. Tworzy się naturalne środowisko rozwoju pozytywnych zachowań społecznych.