• JASEŁKA 2023

     • Jest taki magiczny okres w roku, o którym Charles Dickens pisał: " Są to w długim kalendarzu rocznym jedyne dnie, w których wszyscy, kobiety i mężczyźni, jakby na podstawie wspólnej ugody, otwierają swe często zaryglowane serca i myślą o biedniejszych bliźnich". W naszej szkole  w minionym tygodniu mogliśmy wspólnie poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W klasach odbywały się Wigilie, nie zabrakło też wspólnego kolędowania. 21 grudnia wszyscy spotkaliśmy się na hali sportowej, aby podziwiać Jasełka. Nasi wychowankowie przypomnieli nam, co jest najważniejsze w istocie Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie to wprowadziło nas w czas Bożego Narodzenia pełnego pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Jasełka stały się  dla nas wszystkich chwilą zadumy i refleksji. 

     • "Jesienna paka dla futrzaka"

     • Większość dzieci uwielbia zwierzęta i już od najmłodszych lat marzy o tym, aby mieć futrzastego pupila. Niektórzy marzą, aby zostać weterynarzem. Jest to zawód odpowiedzialny, ale dający satysfakcję z pomocy niesionej zwierzakom. Nasi uczniowie w ostatnim czasie mieli okazję do wykazania się empatią i wrażliwością. Samorząd Uczniowski zorganizował akcję "Jesienna paka dla futrzaka". Zbieraliśmy w naszej szkole to, co może przydać się w schronisku - od karmy po koce i zabawki dla czworonogów włącznie. Dzisiaj miało miejsce zakończenie zbiórki i przekazanie darów dla Fundacji "PsoTy i Koty" z Tłuszcza. Pan Hubert odwiedził nas ze swoim podopiecznym, opowiedział o dzianiału schronisk i zwierzętach, które tam trafiają i potrzebują naszej pomocy. Mieliśmy okazję przekonać się, ile nasz mały gest może znaczyć. Dziękujemy za włączenie się w naszą akcję :)

     • Gminny konkurs "Kopernik. Kosmos"

     • Sejm ustanowił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. W Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej zorganizowano gminny konkurs "Kopernik. Kosmos", którego głównym celem było przypomnienie postaci wielkiego polskiego astronoma. Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się do udziału w tej inicjatywie. Z całej Gminy Tłuszcz na konkurs wpłynęło ponad 130 prac. Tym bardziej cieszy nas fakt, że nasze uczennice zostały laureatkami:

      - Emilia Ryszawy z klasy V SP zajęła II miejsce, 

      - Łucja Tyczyńska z klasy V SP otrzymała wyróżenienie Burmistrza Gminy Tłuszcz Pana Pawła Marcina Bednarczyka.

      Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. 

      Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.

      Przez całe życie Kopernik był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, co podkreślał pisząc, że nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić.

       

       

       

     • KONKURS "WIEJSKA ARCHITEKTURA"

     • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU „WIEJSKA ARCHITEKTURA”

      1. Organizator

      Organizatorem konkursu są nauczyciele Zespołu Szkół  im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi.

      1. Cel konkursu:

      · Kształtowanie wyobraźni przestrzennej;

      · Doskonalenie umiejętności konstruowania modeli figur przestrzennych;

      · Kształtowanie pozytywnego wizerunku szkoły;

      · Kształtowanie postaw twórczych, kreatywności, innowacyjności, śmiałości w podejmowaniu trudnych zadań.

      · Doskonalenie umiejętności manualnych, modelarskich.

      3. Uczestnicy konkursu: Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – VIII Zespołu Szkół im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi.

       4. Temat pracy: Zadaniem uczestników jest wykonanie przestrzennej makiety architektury wiejskiej lub modelu odzwierciedlającego wiejskie zabudowania.

      5. Figury przestrzenne wykorzystane w pracy powinny być wykonane samodzielnie przez autorów pracy.

      6. Makieta powinna być wykonana na sztywnym podłożu np. płycie styropianowej lub sztywnym kartonie; elementy makiety muszą być trwale połączone z podstawą tak, aby makieta nie uległa uszkodzeniu w czasie ewentualnego przewożenia.

      7. Wielkość makiety lub modelu dowolna.

      8. Komisja konkursowa będzie brała pod uwagę:  bogactwo formy brył samodzielnie wykonanych, zgodność z tematem konkursu, zgodność z wymogami technicznymi konkursu, oryginalność i pomysłowość, estetykę wykonania.

      9. Prace prosimy opatrzyć metryczką z danymi uczestników (imię i nazwisko ucznia, wiek, klasa,

      10. Prace należy dostarczyć do 2 lutego 2024r. do nauczycieli: J. Michalczyk, K. Sobczak.

      11. Prace zgłoszone do konkursu stają się własnością organizatorów.

      12. Wystawa prac konkursowych zostanie zaprezentowana w Szkole Podstawowej w Mokrej Wsi w ramach TYGODNIA PATRONA w lutym 2024r. oraz w trakcie gali finałowej IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. W. Podkowińskiego.

      13. Rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 16 II 2024r.

      14. Autorzy prac zgłoszonych, nagrodzonych i wyróżnionych wyrażają zgodę na opublikowanie ich podstawowych danych osobowych oraz publikację zdjęć prac w ramach: działań promocyjnych konkursu, publikacji związanych z konkursem i realizowanych przez Szkołę Podstawową w Mokrej Wsi;  wystaw pokonkursowych.

     • KONKURS LITERACKI

     • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU LITERACKIEGO

      „Mój dzień z Patronem Szkoły – Władysławem Podkowińskim”

      1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi.
      2. Konkurs realizowany jest przez nauczycieli języka polskiego – p. M. Białek i p. J.Michalczyk.
      3. Cele konkursu:

      - rozbudzenie zainteresowań twórczością literacką;

      -kształtowanie umiejętności opisywania rzeczywistości i wyrażania emocji za pomocą odpowiednio dobranych słów;

      - twórcze wykorzystywanie języka polskiego;

      - odkrywanie talentów literackich;

      - stwarzanie uczniom możliwości szerszej prezentacji twórczości;

      - popularyzacja krótkich form literackich.

      4. Zadaniem konkursowym jest napisanie opowiadania pt. „Mój dzień z Patronem Szkoły”.

      5. Do konkursu każdy uczestnik z klas IV – VIII Szkoły Podstawowej w Mokrej Wsi może zgłosić maksymalnie jedną pracę.

      6. Kryteria oceniania:  umiejętność zastosowania formy literackiej - opowiadania; znajomość życiorysu Władysława Podkowińskiego; umiejętność wykorzystania wiedzy o życiu i twórczości w pracy pisemnej; zasób leksykalny; zastosowanie środków artystycznego wyrazu; oryginalność.

      7. Prace należy oddać do nauczycieli języka polskiego do  - do 1 lutego 2024r.

      8. Prace muszą być własnością uczestnika.

      9. Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników konkursu – do  15 lutego 2024r.

      10. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na publikację prac oraz danych osobowych w ramach działań promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego oraz IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. W. Podkowińskiego.

      11. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane społeczności szkolnej w czasie TYGODNIA PATRONA, no co uczestnik wyraża zgodę, biorąc udział w konkursie.

      12.  Zgłoszenie pracy do konkursu jest jednoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego regu

     • Zebranie z rodzicami - 14 XII 2023r.

     • 14 grudnia 2023r. o godz. 17.00 odbędą się zebrania w klasach I - VI SP i VIII SP, a o godz. 17.30 odbędzie się zebranie w klasie VII SP.  Przed zebraniem od godz. 15.30 zapraszamy na kiermasz świąteczny. 

     • Mikołajki

     • Uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły spędziły ten dzień bardzo atrakcyjnie. Były grzeczne, więc Mikołaj ze swoimi pomocnikami  zaszczycil nas swoją obecnością. Pragniemy podziękować Radzie Rodziców za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu tego wyjątkowego dla dzieci dnia.

     • Warsztaty chemiczne w klasie V SP

     • Od dawna wiadomo, że zdobywanie wiedzy jest łatwiejsze, jeśli informacje przekazywane są w ciekawy i atrakcyjny sposób. Klasa V SP nie może narzekać na monotonię w czasie zajęć. W andrzejki uczniowie tej klasy mieli okazję wziąć udział w niecodziennych warsztatach poprowadzonych przez mamę ucznia tej klasy - Panią Agnieszkę Strzodę. Dzieci z zastanawiały się, czy lód się pali? Wykonywały doświadczenie z płonącymi lodami. Na koniec wszyscy z okazji andrzejek wróżyli sobie, lejąc wosk przez dziurkę klucza. To była ciekawa lekcja pełna humoru i dobrej zabawy. Dziękujemy Pani Agnieszce za włączanie się w życie naszej szkoły :)

     • Andrzejki

     • Wróżby, tańce i zabawa... Tego nie mogło zabraknąć w naszej szkole. Nasi uczniowie hucznie obchodzili andrzejki. Doskonale bawili się w trakcie dyskoteki. Mogli sobie powróżyć i sprawdzić, co czeka ich w niedalekiej przyszłości. Andrzejkowe atrakcje zostały przygotowane przez Samorząd Uczniowski, który dołożył wszelkich starań, aby umilić czas swym koleżankom i kolegom.

     • Śniadanie daje moc!

     • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

      Śniadanie Daje Moc to program edukacyjny skierowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Uczniowie w licznych rozmowach, dyskusjach, pracach plastycznych i na bazie projekcji filmowych gruntowali wiedzę na temat świadomego i prawidłowego żywienia w codziennym życiu.

      8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

   • Kontakty

    • Zespół Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi, Przedszkole Samorządowe w Mokrej Wsi
    • (29)591-00-17
    • ul. Marii Konopnickiej 12, 05-240 Mokra Wieś
     05-240 Mokra Wieś
     Poland
    • Sebastian Kępka
     e-mail: iod.tluszcz@edukompetencje.pl
  • Galeria zdjęć

    brak danych